Z czego składa się instalacja PV ?

Wielu z nas uważa, że system fotowoltaiczny składa się tylko z paneli fotowoltaicznych. Jednak jest to dużym błędem. System ten jest bardzo rozbudowany i składa się z mniejszych elementów. Elementy te w dużym stopniu decydują o sprawności, wydajności i działaniu całego mechanizmu fotowoltaiki. Dlatego ważną rzeczą jest powierzenie montażu doświadczonym i przeszkolonym montażystom. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko działało jak należy. My zaś będziemy mogli cieszyć się z dostawy odnawialnej energii.

Panele fotowoltaiczne jako główny element instalacji fotowoltaicznej. Jest to najbardziej widoczna część całego zespołu elementów budowy PV. Wykorzystując efekt fotoelektryczny, dzięki któremu wytwarzają one energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Ich głównym parametrem jest moc szczytowa, której jednostki określana jest jako Wp [ang. watt peak] a więc moc możliwa do uzyskania w odpowiednich i najlepszych warunkach nasłonecznienia. Głównym elementem budowy panelu fotowoltaicznego ogniwa fotowoltaiczne. To właśnie na ich poziomie dochodzi do wytworzenia później pobieranej energii elektrycznej.

Schemat panelu PV

Kolejnym elementem budowy instalacji PV jest falownik nazywany inaczej inwerterem fotowoltaicznym.
Jego głównym zadaniem jest przetwarzanie napięcia stałego, które jest generowane przez panele fotowoltaiczne na napięcie przemienne o pożądanych parametrach ( 230/400V). Przetwarzanie napięcia stałego na zmienne to tylko jedno z mnóstwa zadań, które ma do wypełnienia falownik. W swojej budowie zawiera on także MPPT ( ang. maximum power point tracker) tzn. urządzenie elektroniczne, które w zależności od ilości nasłonecznienia zmienia prąd oraz napięcie modułów, tak, by uzyskać jak najwyższą produkowaną moc w danych warunkach. Dodatkowo falownik jest odpowiedzialny za zbieranie danych o produkcji energii z paneli.

Inwerter fotowoltaiczny

Rozdzielnica prądu stałego. Jest to urządzenie, pozwalające nam na zainstalowanie zabezpieczeń przeciwprzepięciowych jak również nadmiarowo-prądowych, które chronią instalację fotowoltaiczną po stronie napięcia stałego. Dobrze zaprojektowane zabezpieczenia dają pewność, że z nasza instalacja nie zostanie uszkodzona w razie nieoczekiwanego wzrostu prądu przy awarii lub wzrostu napięcia przy wyładowaniach atmosferycznych.

Przewody solarne potrzebne są do połączenia modułów fotowoltaicznych  między sobą ale również i do falownika. Zazwyczaj stosowane są przewody o przekroju poprzecznym 4mm2. Połączenia między panelami i falownikiem są realizowane poprzez złącza określane jako MC4.

Najważniejszą rzeczą, która została jest montaż z odpowiednimi pomocami i niezbędnymi przyrządami.

  • Montaż na dachach budynków wykonywany jest  poprzez mocowanie paneli na aluminiowych szynach montażowych, które są przytwierdzone do poszycia dachowego za pomocą kotew montażowych. Te zaś zostają dostosowane do konkretnej warstwy zewnętrznej pokrycia takich jak: blacha, blachodachówka, płyta warstwowa dachówka ceramiczna.
  • Na dachach płaskich zachodzi konieczność uzyskania odpowiedniego kąta nachylenia paneli PV, dlatego powinien zostać zastosowany system montażowy nachylający panele – najczęściej w kształcie trójkątów, umożliwiających odpowiednie ustawienie modułów.
  • Kiedy planujemy montaż instalacji na gruncie musimy pamiętać, aby była możliwość jej konserwacji ( koszenie trawy, czyszczenie paneli) dlatego wykorzystuje się najczęściej profile stalowe, które są odporne na warunki atmosferyczne, wbijane za pomocą kafara bądź zamontowane na fundamentach, na których poprzez szyny montażowe układane są panele fotowoltaiczne.

Podsumowując : podstawowe elementy budowy PV to panele fotowoltaiczne i falownik. Elementy te jednak nie mogą działać bez odpowiedniego połączenia ich ze sobą, a to umożliwiają kable solarne a także złącza tzw. MC4. Systemy montażowe odpowiednio dostosowane do instalacji, która nas interesuje pozwalają na odpowiednie ustawienie, a więc za zmaksymalizowanie zysków z instalacji paneli fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz