W jaki sposób działa gwarancja na instalację paneli fotowoltaicznych ?

Doskonale wiem jak w dzisiejszych czasach dla każdego z nas ważna jest gwarancja na każdy produkt. Daje nam ona pewność, iż przy nawet najdrobniejszej wadzie, która pojawiła się nie z winy użytkownika, otrzymamy zwrot pieniędzy czy też ponownie wybrany przez nas sprzęt. Gwarancja daje klientowi poczucie bezpieczeństwa. Ale również gwarancje, że nie traci on na swoich wydanych pieniądzach. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku paneli fotowoltaicznych, których producenci oferują idealną dla klienta gwarancje produktu.

Jednak ważną kwestią jest to iż produkty mają pewne optimum gwarancyjne, które wynika z awaryjności. W przypadku gdy nie zmieniając produktu wydłużenie naszej gwarancji oznacza to dla gwaranta wyższe koszty obsługi, które będzie musiał ponieść w przyszłości. Możemy więc wywnioskować iż podczas niezmienionej cenie produktu dłuższa gwarancja staje się po prostu marketingiem.

Spoglądając na krzywą Laffera widzimy jak wygląda optimum gwarancyjne w przypadku modułów fotowoltaicznych :

krzywa Laffera

Możemy więc zauważyć iż bezpieczeństwo inwestora spada wraz z biegiem lat, dlatego gwarancje na modele PV to zazwyczaj ok. 10 lat. Dzieje się tak, gdyż przez wiele lat może dojść do różnych zdarzeń jak np. bankructwo firmy, a wtedy niestety nasza gwarancja przepadnie. Ważne jest też to iż producenci różnie naliczają czas początku gwarancji. Dla jednych zaczyna się ona od momentu produkcji dla innych od momentu dostarczenia do klienta.

Musimy jednak pamiętać, że oddanie na gwarancje po czasie dłuższym niż 2 lata naszych paneli PV nie równa się otrzymaniu tego samego modelu, gdyż producent może już takowego nie posiadać.

Dodaj komentarz