System trójfazowy czy jednofazowy ?

Wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach to przeważnie system trójfazowy. Spowodowane jest to głównie z powodów technicznych. Aparaty używane do tego procesu są proste w obsłudze, praktyczne a co najważniejsze skuteczne.

W układzie trójfazowym jest możliwe przesyłanie tej samej ilości prądu przy mniejszych nakładach i ograniczając straty, które pojawiają się na sieciach przesyłowych. System trójfazowy jest stosowany również dlatego, iż umożliwia  on korzystanie z trójfazowego motoru niesynchronizowanego. Trójfazowy motor niesynchronizowany najczęściej używanego w przemyśle. Służy on jako aparat prosty i  stosunkowo mało kosztowny w obsłudze.

System trójfazowy

Układ trójfazowy jest to układ w większości złożony z  obwodów wykorzystujących prąd przemienny. Aby zmontować trójfazową prądnicę wystarczy, że podłączymy trzy jednofazowe sinusoidalne prądnice na tej samej frekwencji. System trójfazowy jest oparty na trzech przewodnikach. Oznacza to, ze składa się on z trzech kabli o tym samym napięciu lecz o różnych fazach. Każda z faz opóźniona jest o 120 stopni). Każda faza zostaje oznaczana różną literą : R – S – T. Istnieją dwie możliwe instalacje trój-przewodowe czyli połączenie jest w układzie gwiazdy – trzy prądnice dzielą jeden wspólny terminal lub połączenie w układzie trójkątnym. Istnieje również punkt neutralny N. W Polsce napięcie między prądnicami wynosi ok. 400 V, podczas gdy między fazą a punktem neutralnym jest on równy 203 V.

uklad 3 fazy gwiazda trojkat

źródło : dobryprad.pl

W przypadku wysokich napięć, czyli tych powyżej 6 kW, stosuje się tylko i wyłącznie trójfazowe przyłączenia.Większość lokali przemysłowych została podłączona w systemie trójfazowym. Jest to także układ stosowany w większych domach, gdzie pojawia się większe zużyciu prądu. Jednym słowem, gdy energia elektryczna służy do ogrzewania, do kuchni lub do innych energochłonnych urządzeń. W takich przypadkach elektrycy radzą dzielić instalacje elektryczne na kilka niezależnych obwodów jednofazowych. Instalacje te dzieli się za pomocą jednego kabla fazowego oraz kabla neutralnego. W mieszkaniach lub mniejszych domach jednorodzinnych, a także w stosunkowo starszych zabudowach, układ elektryczny, który tam występuje to często jednofazowy. Układ ten umożliwia przesył dość niskiej mocy, gdyż od 2 do 6 kW. Moc ta pasuje przy umiarkowanym zużyciu prądu, gdy w naszym budynku, domku lub budynku mieszkalnym lub domku jednorodzinnym nie ma się bardzo energochłonnych urządzeń.

Układ Zalety Wady
Trójfazowy Prostsza prądnica, łatwiejsza w obsłudze
Łatwiejszy przesył
Możliwość podłączenia trójfazowych motorów
Mało praktyczny przy małych urządzeniach
Trudno podłączyć do baterii
Jednofazowy Praktyczne do oświetlania i ogrzewania
Stosowane do trakcji elektrycznej
Przesył na bardzo długich odległościach przez podwodne kable
Nie wytwarzają wirujących pól magnetycznych (do motorów elektrycznych)

źródło : dobryprad.pl

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz