Solary i błędne pojęcia

Doskonale wiemy, że pojęcia związane z fotowoltaiką często są słowami nowymi, których nie stosujemy w codziennym życiu. Nawet czasem stanowią trudność, gdyż pochodzą z języka angielskiego. Zdarzają się również sytuacje, kiedy potrzebujemy sprawdzić definicje danego słowa, nawet polskiego, aby wiedzieć o czym np. w danym artykule mowa. Podobna sytuacja pojawia się podczas różnicy w działalności słońca. Musimy znać różnice między takimi pojęciami jak nasłonecznienie, usłonecznienie oraz natężenie promieni słonecznych. Wtedy w pełni możemy opanować dziedzinę fotowoltaiki.

Nasłonecznienie jest sumą natężenia promieniowania słonecznego, które pojawia się w danym czasie jak również na danej powierzchni. Więc np. możemy obliczyć sumę natężenia promieniowania słonecznego w czasie godziny na powierzchni 2m². Nasłonecznienie to nic innego jak opis wielkości zasobów energii słonecznej w danym miejscu o danym czasie. Jednostki jakimi wyrażane jest nasłonecznienie to  Wh/m², kWh/m², MJ/m², GJ/m² na dzień, miesiąc lub rok.

Usłonecznienie to liczba godzin słonecznych. Inaczej to czas podany w godzinach, podczas którego na powierzchnię naszej planety padają bezpośrednio promienie słoneczne. Jest to parametr opisujący głównie warunki pogodowe a nie zasoby energii słonecznej. Warunki klimatyczne opisane za pomocą informacji z usłonecznienia, determinują zarówno możliwości wykorzystania energii słonecznej oraz limitują opłacalny okres eksploatacji naszych instalacji słonecznych. W naszym kraju średnia wartość usłonecznienia jako największa podawana jest dla Kołobrzegu – 1626 h/rok. Dla Warszawy jest to 1580 h/rok. Dla Zakopanego  1470 h/rok.
Natężenie promieniowania słonecznego jest to chwilowa wartość gęstości mocy promieniowania słonecznego, które pada w ciągu jednej sekundy na powierzchnię jednego m² . Jest ona prostopadłą do kierunku promieniowania. Wartość ta podawana jest w [W/m²] lub [kW/m²].

Informacje te są bardzo istotne w przypadku osób, które interesują się bardziej “wewnętrzną” stroną fotowoltaiki, gdyż informacje te wykorzystać można do obliczania energii itp.

Dodaj komentarz