Pojęcia związane z fotowoltaiką

Instalacje fotowoltaiczne to nowatorski i nowoczesny sposób na pozyskiwanie energii odnawialnej, dlatego pojawia się wiele pytań na temat określeń, pojęć czy też urządzeń stosowanych w montażach fotowoltaicznych. Oto kilka z nich.

  1. Czym jest fotowoltaika ? To nauka, która zajmuje się odnawialną dostawą energii do naszych domów i nie tylko. Jest ona jedną z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii przez to iż nie emituje hałasów ani szkodliwych substancji.
  2. Jakie są koszty obsługi paneli fotowoltaicznych ?  Jedynek koszty jakie ponosimy to początkowy montaż całego systemu fotowoltaicznego oraz opłaty za zużytą energię. Po za tym panele PV są bezobsługowe.
  3. Jaka jest różnica między modułem fotowoltaicznym a panelem fotowoltaicznym ? Moduł fotowoltaiczny to pojedyncza płyta zamknięta w szczelnej obudowie z połączonymi ogniwami PV. Panelem natomiast nazywamy zespół połączonych ze sobą modułów.
  4. Co oznacza instalacja on-grid? To instalacja fotowoltaiczna, która jest połączona z siecią elektroenergetyczną.
  5. Co oznacz instalacja off-grid? To instalacja fotowoltaiczna, w której nadmiar energii gromadzony jest w specjalnych akumulatorach, a następnie wykorzystywany do zasilania jako prąd.
  6. Do czego służy falownik ? Jest to urządzenie zamieniające prąd stały, który zostaje wytworzony w panelach PV na prąd zmienny który potrzebujemy w naszych domach.
  7. Ile trwa montaż paneli fotowoltaicznych ? Tak naprawdę zależny on od wielkości instalacji fotowoltaicznej i trwa ok 1/2 dni.
  8. Co to jest Wp/kWp ? Jest to wartość określająca moc modułów fotowoltaicznych.
  9. Co oznacza skrót PV? Jest to angielska nazwa : PV (ang. Photovoltaic) = fotowoltaika

Dodaj komentarz