Jakie pochylenie i kierunek instalacji fotowoltaicznej wybrać ??

Jak doskonale wiemy panele fotowoltaiczne montowane są na dachach domów lub gruntach. Musimy jednak pamiętać aby skierowane one były w stronę południową. Dzięki takiemu ułożeniu dostajemy większą gwarancję na pozyskanie dużej ilości energii słonecznej. Kąt pod jakim  nasze panele zostaną pochylone, zależy od kilku czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę :

  • szerokość geograficzna
  • dostępna powierzchnia montażowa
  • techniczna możliwość montażu
  • okres pracy instalacji w ciągu roku

Kiedy warunki techniczne pozwolą na to aby ustawić nasze panele PV od strony południowej, instalacje naziemne podłączone do sieci będą przymocowane pod kątem 20-30 stopni. Jednak w przypadku zamontowania paneli fotowoltaicznych od strony północnej, kąt zostanie nieco zwiększony i wynosić będzie od 25 do 35 stopni. Przy takim nachyleniu nasze promieniowanie będzie najbardziej optymalne i będzie dostarczana duża ilość energii. W zakresie 25-40 stopni a nawet czasem 50 w przypadku montażu na północy Polski zmiana w zasobach energii mieści się w granicy 1 stopnia.

Jeśli dach naszego budynku nie posiada optymalnego kąta pochylenia wtedy kąt instalacji możemy niwelować za pomocą odpowiedniej konstrukcji wsporczej. Działaniem tym dążymy do ustawienia idealnego kąta dla naszej szerokości geograficznej. Okazuje się jednak, że w praktyce nie jest tak kolorowo. Jeżeli kąt dachu ma miedzy 15 a 60 stopni przy odchyleniu od strony południowej ok 45 stopni, korekta kąta pochylenia naszych paneli fotowoltaicznych nie jest uzasadniona technicznie oraz ekonomicznie. Co da nam korekta kąta ? Tym sposobem uzyskamy korzyści finansowe ze zwiększonego uzysku energii, ponieważ możemy zniwelować zwiększonymi nakładami na konstrukcję wsporczą oraz montaż.

Podczas montażu paneli fotowoltaicznych na dachu może pojawić się problem. Nie zawsze jesteśmy w stanie ustawić paneli PV dokładnie od strony południowej, gdzie będą najbardziej korzystne. Dla większości  kątów pochylenia odchylenie od strony południowej o 30 stopni powoduje straty. Jeśli nasze odchylenie będzie większe to straty te będą rosły. Dlatego należy pamiętać, że wybór odpowiedniego kąta pochylenia to bardzo ważna sprawa. Od tego wyboru zależy zysk uzyskany z naszych paneli PV.

Chcesz wybrać najlepszy kąt pochylenia dla Twojej instalacji fotowoltaicznej ? Skontaktuj się z nami a my chętnie pomożemy !

www.fotowoltaiczne.info

Dodaj komentarz