Panele fotowoltaiczne w Twoim domu ?

Zastanawiasz się nad zamontowaniem paneli fotowoltaicznych w swoim domu ? Najważniejsze aby na początku dowiedzieć się czym są panele fotowoltaiczne i na jakiej zasadzie działają.

Panele fotowoltaiczne posiadają dość prostą budowę, składają się one z pojedynczych ogniw solarnych. Ich zadaniem jest generowanie napięcia elektryczne, gdy padają na nie promienie słoneczne. Proces o którym mowa znany jest pod pojęciem fotowoltaika. Bazuje on na specjalnym materiale, z którego wykonywane są prawie wszystkie ogniwa solarne. Materiałem podstawowym jest krzem. Krzem to półprzewodnik o typowych dla materiałów półprzewodnikowych właściwościach.

Krzem, w podobny sposób jak tlen, jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków na kuli ziemskiej. Dzięki temu jest  niewyczerpalnym i tanim surowcem, który idealnie pasuje do paneli fotowoltaicznych. Jednakże przed wykorzystaniem tego pierwiastka w branży fotowoltaicznej musi zostać poddany skomplikowanemu i kilkuetapowemu procesowi obróbki. Proces polega na tym iż ze zwykłego piasku krzemowego odzyskany zostaje bardzo czysty, krystaliczny krzem. W zależności od struktury krystalicznej i technologii produkcyjnej rozróżniamy: 

• Ogniwa solarne monokrystaliczne
• Ogniwa solarne polikrystaliczne
• Ogniwa solarne cienkowarstwowe

Ogniwa solarne monokrystaliczne można bardzo łatwo rozpoznać po ich czarnym. Składają się z jednego kryształu, a w porównaniu do innych komórek krzemowych są najbardziej wydajne. Te panele fotowoltaiczne wykorzystywane są przeważnie tam, gdzie powierzchnia na potrzeby generowania prądu i instalacji paneli jest ograniczona. Żywotność ogniw solarnych monokrystalicznych wynosi minimalnie 25 lat.

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne lub multikrystaliczne  poznamy po niebieskim kolorze powierzchni. Ich struktura kryształowa jest tylko częściowo uporządkowana. W tym efekcie przekłada się na nieco niższą wydajność założonych paneli fotowoltaicznych. Produkcja ogniw polikrystalicznych jest łatwiejsza, zaś sposób ich wykonania mniej skomplikowany. Dlatego ogniwa tego typu są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice przy montażu paneli na naszych domach.

Jak można się domyślić im bardziej intensywnie napromieniowywane jest przez światło ogniwo solarne, tym więcej prądu elektrycznego generuje, a w związku z tym panele fotowoltaiczne zwiększają swoją wydajność. Dlatego warto przemyśleć miejsce zamontowania paneli i skonsultować się z naszym instalatorem.

Sprawdź naszą ofertę na www.fotowoltaiczne.info

Dodaj komentarz