Panele fotowoltaiczne i ich żywotność

Każdy z nas pragnie inwestować w rzeczy, które są trwałe niezawodne i będą przynosiły jak najlepsze efekty. Tego też każdy klient wymaga od paneli fotowoltaicznych. Dlatego producenci paneli PV dbają o to aby zapewnić wytrzymałość swoich produktów. Moduły fotowoltaiczne muszą być bezawaryjne, pracować w bardzo dużym zakresie temperatur i co ważne, muszą one być funkcjonalne przez wiele lat. Aby utrzymać swoje systemy na wysokim poziome, każdy producent dokłada wiele wysiłku i pomysłu w to aby klient mógł cieszyć się swoim wyborem przez wiele lat.

Producenci paneli fotowoltaicznych dają zazwyczaj gwarancję na sam produkt oraz na zachowanie określonej mocy w danym produkcie. W przypadku gwarancji na panele PV, wynosi ona najczęściej 10 lat. Możemy porównać to z gwarancją oferowaną przez producentów małych turbin wiatrowych, która wynosi tylko 2-5 lat. Systemy fotowoltaiczne to instalacje, które są pozbawione jakichkolwiek części ruchomych. Łatwo więc wywnioskować iż powinny być bezawaryjne i bardzo trwałe. Przyjmuje się, że panele są w stanie efektywnie produkować i dostarczać nam prąd przez co najmniej 30 lat. Nadal jednak trwają prace nad dłuższą żywotnością modułów fotowoltaicznych na ok. 40/50 lat.

Z czasem niestety dochodzi do spadku mocy paneli. Jednak jest to proces, który może mieć miejsce tylko w założonych przez producenta granicach.  Po ok. 25 latach moduły fotowoltaiczne zaczynają  pracować z mocą równą co najmniej 80% mocy początkowej, co gwarantują nam producenci paneli PV. Jednak w praktyce, może okazać się, że ogniwa są w stanie zachować nawet o kilka procent wyższą sprawność.

Żywotność falownika, którą gwarantują producenci wynosi ok. 30-40 lat.

Panele PV, z których składają się moduły fotowoltaiczne, są narażone na ciągłe działanie czynników atmosferycznych przez wiele lat swojej działalności.  Aby mieć absolutną pewność co do wytrzymałości paneli ich producenci przeprowadzają bardzo szczegółowe testy jak również badania, które mają na celu sprawdzić odporność paneli fotowoltaicznych na niekorzystny wpływ ze strony środowiska jak również są badane pod kątem gradobicia.

Dodaj komentarz