Panele fotowoltaiczne – grunt czy dach? Co wybrać ?

Popularność paneli fotowoltaicznych wzrasta z dnia na dzień. Coraz więcej osób pragnie zainstalować w swoich domach panele fotowoltaiczne. Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych, firmy montażowej czy też miejsce ich zamontowania. To ostatnie jest dobrym pytaniem, ponieważ warto zastanowić się co wybrać – dach czy grunt ?

Co wybrać ?

Jedną z wielu zalet dotyczących fotowoltaiki jest możliwość zamontowania instalacji w prawie każdym  miejscu.  Na świecie istnieją już nawet instalacje fotowoltaiczne, które są umiejscowione na zbiornikach wodnych. Coraz częściej słyszymy również o panelach fotowoltaicznych typu BIPV, które integrują się z naszym budynkiem. Jednak obecnie najpopularniejszymi typami paneli fotowoltaicznych są : panele fotowoltaiczne na gruncie oraz instalacje fotowoltaiczne na dachu budynku.

Instalacje dachowe

Kiedy zdecydujemy się na panele fotowoltaiczne montowane na dachu naszego budynku, wykorzystujemy istniejącą już infrastrukturę, czyli nasz dach. To rozwiązanie powoduje iż nie ma potrzeby poświęcenia dodatkowej powierzchni naszej infrastruktury. W Polsce dachy zazwyczaj nachylone są pod kątem  30o– 45o, jest to optymalne ustawienie dla szerokości geograficznej naszego kraju.  Instalacja paneli fotowoltaicznych, którą montuje się w naszych domach posiada moc ok. 3 – 5 kW. Energia ta wystarczy na pokrycie zapotrzebowania energetycznego dla przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce.

Instalacje naziemne

Jeżeli nie mamy możliwości wykorzystania dachu naszą drugą opcją staje się montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Jednak by móc skorzystać z tego rozwiązania, potrzebna jest dodatkowa wolna przestrzeń. Jak łatwo przeliczyć instalacja naziemna zajmuje około dwukrotnie więcej miejsca niż instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu. Związane jest to w dużym stopniu z dużo większą odległością pomiędzy panelami. Dzieje się to w celu zapobiegnięcia ich wzajemnego zacieniania. Panele fotowoltaiczne zamontowane na gruncie są położone dużo niżej niż te na dachu. Wiąże się to więc z tym iż są one bardziej narażone na wpływ zacienienia jakie wywołać mogą inne budowle, słupy a szczególnie drzewa.

Jak widać, każda z opcji posiada swoje za i przeciw. Trudno więc wybrać odpowiednią instalację paneli fotowoltaicznych bez wcześniejszych przemyśleń. Musimy zwrócić uwagę na możliwość zacienienia naszego dachu lub gruntu. Ważne aby zwrócić uwagę także na ilość miejsca, w którym mają pojawić się panele fotowoltaiczne. Kiedy powoli przemyślimy cały montaż naszej instalacji fotowoltaicznej na pewno dokonamy właściwego wyboru.

 

Dodaj komentarz