Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych ?

Panele fotowoltaiczne, czyli ogniwa które biorą udział w zjawisku fotowoltaicznym. Muszą być one odpowiednio zamontowane, aby ich praca była jak najbardziej efektywna. Dlatego najlepszą opcją jest wynajęcie profesjonalistów, którzy zajmują się montażem modułów fotowoltaicznych. Przede wszystkim należy uwzględnić położenie domu względem kardynalnych kierunków tak aby panele fotowoltaiczne dostawały jak najwięcej promieni słonecznych. Drugą ważną kwestią jest kąt nachylenia dachu i przeszkody terenowe. Mogą one powodować różne zacienienia, dlatego warto aby o Twój system fotowoltaiczny zadbali eksperci. W ten sposób będziesz w 100% pewien, że wszystko zostało zrobione jak należy. Skuteczność i efektywność to główne założenia montażu modułów fotowoltaicznych. Kiedy uwzględnimy już opłacalność inwestycji musimy także zwrócić uwagę na szerokość geograficzną. Na jej podstawie można określić ilość promieniowania słonecznego padającego na daną powierzchnię.

Ważny jest także wybór miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Wyróżniamy dwa rodzaje instalacji : instalacje PV naziemnepanele fotowoltaiczne wkomponowane w teren – instalacja wymaga systemu autonomicznego opartego na inwerterach. Instalacja wolnostojąca – inwerter off-grid oraz instalacje PV na budynkach.

W ramach instalacji naziemnych wyróżnia się dodatkowo farmy fotowoltaiczne. Są one bardzo rozbudowaną formą instalacji PV, a ten rodzaj instalacji stosowany jest na skalę masowego wytwarzania energii.

Kolejna ważna decyzja przy wyborze instalacji PV to określenie w jaki sposobu przetwarzany będzie nasz uzyskiwany prąd. Występują dwa warianty przyłączeń prądu do naszego domu: sieciowe ( przy współpracy z krajowym dystrybutorem energii elektrycznej) lub autonomiczne (samodzielne) – gdzie system musi być wyposażony w akumulator oraz regulator ładowania.

Najmniejszym a zarazem najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej jest wykonane z krzemu ogniwo solarne. Kilka ogniw solarnych, które są połączonych elektrycznie, zostaje zalaminowane w tzw. „moduł solarny“. Układ wielu takich modułów znajdujących się w jednej instalacji solarnej nazywany jest także „generatorem solarnym”. Generator solarny, wyposażony w falownik działa w normalnych przypadkach jako instalacja, która współpracuje z siecią energetyczną.

Modułowa budowa naszego systemu fotowoltaicznego zapewnia duże możliwości. Instalację można zacząć od niewielkiej ilości ogniw i później stopniowo całość rozbudować, zgodnie z zapotrzebowaniem lub możliwościami finansowymi które posiadamy.

Kiedy już wszystko zostanie solidnie założone, a nasze panele fotowoltaiczne są gotowe do pracy nie pozostaje nam nic innego jak zacząć korzystać z dostaw „zdrowej” energii. Energia słoneczna zostanie pobrana, następnie przetworzona i ostatecznie będzie gotowa do wykorzystania dzięki nowoczesnej metodzie paneli fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz