Jakie są najczęściej pojawiające się usterki w fotowoltaice ?

Panele fotowoltaiczne jak każda rzecz posiadają swoje defekty i czasem ulegają uszkodzeniu. Dlatego warto zapoznać się z 4 defektami , które najczęściej pojawiają się podczas montowania i późniejszej obsługi paneli fotowoltaicznych.

Pierwszy z nich dotyczy pęknięcia lub ukruszone ogniwa. Ich przyczyną mogą być uszkodzenia podczas montażu, a dokładnie w trakcie lutowania. Ten rodzaj defektu bardzo łatwo stwierdzić wizualnie jak i podczas badania modułu metodą elektroluminescencji. Jednak, kiedy uszkodzonych ogniw będzie więcej oznacza to iż producent używa moduły fotowoltaiczne niższej klasy.

Drugi to defekt związany z bardzo widocznymi zarysowaniami szyby. Przyczyną może być złe obchodzenie się producenta z panelami fotowoltaicznymi jak również niedbałe pakowanie lub przewożenie. Ten rodzaj uszkodzeń może prowadzić do pęknięcia szyby co w konsekwencji skutkuje rozszczelnieniem modułu, które prowadzi do szybszej degradacji.

Kolejny defekt to niedokładność ułożenia ogniw. Tak naprawdę jest to bardziej estetyczny problem, który nie wpływa na parametry elektryczne naszego modułu. Lecz gdy poprzez  nieodpowiednie zamontowanie modułów odległość między łańcuchami ogniw jest zbyt mała może doprowadzić to do uszkodzenia moduły przez powstanie łuku elektrycznego.

Ostatnim defektem stają się obce ciała lub zabrudzenia występujące wewnątrz. To kolejny defekt związany z estetyką, jednak z czasem może on doprowadzić do lokalnej delaminacji, a przez tą powstać może efekt tzw. ślimaka.

Jak widać defekty paneli fotowoltaicznych nie są związane z aż tak dużymi problemami i nie narażają nas na dodatkowe koszty.

Dodaj komentarz