Jakie opinie na temat fotowoltaiki ?

Jak z każdą nowością wchodzącą na nasz rynek pojawia się wiele pytań o opłacalność, koszty, utrzymanie. Jedni podtrzymują opinie iż dana rzecz jest bardzo dobra inni zaś mają odmienne zdanie i krytykują nowość,która się pojawiła. Te same głosy tyczą się paneli fotowoltaicznych. Ktoś jest na tak, a ktoś inny na nie. W dużym stopniu zależy to od indywidualność każdego użytkownika. Jego priorytetów, które zakłada i nakładu finansowego jaki jest w stanie włożyć w pozyskanie energii dla siebie i swojej rodziny.

Co na temat fotowoltaiki uważają Polacy ?

Bardzo często możemy  spotykać się z opinią, iż na naszej szerokości geograficznej posiadamy „zbyt mało słońca” aby  fotowoltaika stała się opłacalna. Jednak w rzeczywistości średnia roczna wartość nasłonecznienia, czyli to ile  Słońca dociera do Polski w ciągu roku, równa się ponad 1100 kWh/m2. Niemalże identyczne warunki panują w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi czerpią około 40 000 MW mocy z samej fotowoltaiki. Możemy więc powiedzieć, że opłacalność wynosi prawie tyle samo.

Wielu ludzi uważa, że panele fotowoltaiczne działają tylko w bardzo słoneczne dni. Jest to stwierdzeniem niepoprawne, ponieważ oprócz promieniowania bezpośredniego, które pada na panele fotowoltaicznefotowoltaika wykorzystuje promieniowanie rozproszone. Czyli takie które występujące np. przy zachmurzonym niebie lub w deszczowe dni.

Błędnym myśleniem jest także przyjęcie faktu iż ogromny uzysk energii pojawia się w gorące słoneczne dni. Spadek mocy modułów fotowoltaicznych łączy się wraz ze wzrostem temperatury. Więcej energii można uzyskać w mroźny, słoneczny, styczniowy dzień niż w słoneczny ale upalny sierpniowy dzień.

Koszt instalacji fotowoltaicznej nie jest rzeczą tanią, jednak jeszcze kilka lat temu fotowoltaika była technologią zupełnie nowoczesną, więc i drogą lecz z biegiem lat ilość mocy wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne na całym świecie sukcesywnie rośnie. Co za tym idzie ? Wraz z popytem wzrasta podaż co wpływa na zmniejszenie kosztów. Dodatkowo pojawiają się dofinansowania dla rodzin na montaż paneli fotowoltaicznych co tylko wpływa na ich rozpowszechnianie.

To tylko niektóre tematy najczęściej poruszane podczas szukania opinii na temat fotowoltaiki, jednak każdy kto planuje montaż instalacji fotowoltaicznej powinien sam odnaleźć plusy i minusy według swoich potrzeb, a jeśli wystąpiłyby problemy lub wątpliwości idealnym rozwiązaniem będzie kontakt z firmą z doświadczeniem oraz profesjonalnymi montażystami.

 

Dodaj komentarz