Jak zadbać o instalację fotowoltaiczną ?

Jak doskonale wiemy instalacje fotowoltaniczne to bardzo korzystne i komfortowe źródło pozyskiwania energii. Jednak wielu inwestorów czy osób prywatnych nadal zastanawia się nad użytkowaniem paneli fotowoltaicznych. Dzieje się tak ze względu na ich późniejszą obsługę. Okazuje się, że nie jest ona taka trudna. Zaś dbanie o moduły fotowoltaiczne jest proste gdyż, działają one bezawaryjne i możesz cieszyć się nimi przez długie lata.

Jedną z najważniejszych zalet systemów fotowoltaicznych staje się fakt, że są one wysoce zautomatyzowane. Dlatego w praktyce użytkownik w zasadzie nie zauważa jak działa instalacja słoneczna. Produkcja prądu stałego w panelach. Następnie przekształcenie go na prąd przemienny za pomocą falownika. Późniejsze przesyłanie go do sieci domowej lub innej to czynności, które następują samoistnie i bezobsługowo. Dlatego jest to udogodnienie dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej. Jednak  wiele zależy od odpowiedniego przygotowania projektu instalacji, a więc dobrego wyboru montażystów.

Początkowo koszty inwestycyjne instalacji słonecznej mogą być spore. Są one skutecznie bilansowane przez minimalne koszty eksploatacji systemu na przestrzeni wielu lat użytkowania. Dobrą praktyką jest raz na kilka miesięcy przeprowadzić przegląd wizualny. Robiony jest on w celu sprawdzenia ewentualnych drobnych usterek i ich zminimalizowania. Jeśli chodzi o mycie paneli, zaleca się sporadyczne oczyszczenie ich powierzchni, gdyż w zimie są one narażone na największe zanieczyszczenia i niewielkie uszkodzenia. Kwestia odśnieżania jest też sprawą dość prostą. W większości przypadków, dzięki kątowi nachylenia paneli słonecznych śnieg, który znajduje się na panelach samoistnie się zsuwa, więc ingerencja człowieka nie jest tu konieczna.

Najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej (panele słoneczne i falownik). Charakteryzują się bardzo długimi okresami gwarancyjnymi, które oferuje nam każdy producent. Gwarancja na  moduły fotowoltaiczne wynosi zazwyczaj 10 lat. Natomiast gwarancja na zachowanie mocy liniowej wynosi aż 25 lat od momentu zakupy paneli.

Jak widać utrzymanie instalacji fotowoltaicznej nie jest zbyt wymagające jeśli chodzi o zaangażowanie człowieka i co najważniejsze nie wymaga zbyt dużego wkładu pieniędzy, gdyż początkowy koszt instalacji to tylko jednorazowy większy wydatek lecz dzięki temu pozyskujemy zdrową, nieustającą i sprawnie działającą dostawę energii.

Dodaj komentarz