Jak panele fotowoltaiczne działają w okresie zimowym ?

Jak doskonale wiemy panele fotowoltaiczne i cały system fotowoltaiczny opiera się na energii promieni słonecznych. Ich największa ilość jest oczywiście w lecie. Nie oznacza to, że przestają one działać lub są dużo mniej efektywne w okresie zimowym, kiedy ilość słońca jest znacznie mniejsza. Przekonanie to oparte jest na założeniu, że system fotowoltaiczny wytwarza prąd dzięki temu iż pobiera promienie słoneczne. Jednak tylko wtedy gdy  panele wyprodukują więcej energii elektrycznej. Co ciekawe, panele fotowoltaiczne lepiej działają właśnie wtedy, kiedy ogniwa nie są aż tak nagrzane.

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym. Lecz jeżeli zbyt wysoka temperatura ma negatywny wpływ na moc oraz sprawność paneli fotowoltaicznych, pojawia się więc pytanie – dlaczego się dzieje? Powodem jest fakt, iż wraz ze wzrostem temperatury materiału powiększają się drgania sieci krystalicznej ogniwa fotowoltaicznego. Drgania sieci krystalicznej powodują jednak zaburzony przepływ elektronów półprzewodnika. Jest to bezpośrednią przyczyną spadku napięcia jak i mocy. Zimą, kiedy temperatura jest niska, drgania sieci są znacznie mniejsze, a ruch elektronów bardziej uporządkowany. Wpływa na lepszą pracę naszych paneli fotowoltaicznych.

Jednak to aby moduły fotowoltaiczne były w pełni nagrzane nie zależy tylko od ilości emitowanego światła oraz temperatury powietrza. Wpływa na to dużo innych czynników. Duże znaczenie ma jakość modułów fotowoltaicznych, które mamy zamiar użyć w swoim domu. Chodzi tu nie tylko o jakość niezwykle istotnego krzemu, ale również wykonanie obudowy, szyby hartowanej oraz folii. Kolejną rzeczą, która ma wpływ na nagrzanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury paneli fotowoltaicznych jest ulokowanie paneli. Chodzi tutaj o to, by panele zamontowane były w odpowiedniej odległości od powierzchni dachu. Zapewnienie dobrej wentylacji leży w rękach wykwalifikowanych montażystów, którzy montują panele fotowoltaiczne w odległości 10 cm od dachu.

Aby zadbać o dobry stan i działanie naszych modułów fotowoltaicznych musimy pamiętać aby zapoznać się z każdą opcją, która będzie usprawniać nasz system aby działał zadowalająco bez żadnych problemów.

Dodaj komentarz