Gdzie zamontować panele słoneczne ?

Sprawność naszych instalacji fotowoltaicznych w dużym stopniu zależy od montażu i sposobie w jaki jest ustawiony. Dlatego należy przestrzegać paru ważnych kwestii aby uzyskać jak najlepszą jakość i wydajność naszych paneli fotowoltaicznych.

Istnieje wiele możliwości umiejscowienia modułów fotowoltaicznych. Poza dachami budynków, panele fotowoltaiczne instaluje się na gruncie, szczególnie jeśli dysponujemy dużym, niezagospodarowanym terenem. Montaż na gruncie daje możliwość zasilenia energią większych obszarów.

 

Panele słoneczne w Polsce jak i we wszystkich krajach, które znajdują się na północ od równika, należy skierować i pochylać w stronę południową. To optymalne położenie dla modułów, które zapewni największy uzysk energii. Rzecz jasna nie wszystkie dachy posiadają odpowiednią powierzchnię skierowaną akurat idealnie na południe, dlatego także z dużym powodzeniem instaluje się panele fotowoltaiczne skierowane w na południowy wschód bądź południowy zachód.

Kąt pochylenia paneli fotowoltaicznych w ogromnym stopniu przyczynia się do zwiększenia zysków energii elektrycznej do naszego domu. Za optymalny kąt pochylenia paneli w kierunku południowym uznaje się wartość 30 stopni. Dla obszaru Polski południowej kąt ten powinien posiadać ok. 25-40 stopni, natomiast w Polsce północnej wartość ta wynosi od 30 do 50 stopni. Panele, które zastały ułożone pod kątem 30 stopni zapewniają wyrównaną produkcję energii w ciągu całego roku.

Godziny maksymalnej produkcji, zarówno w okresie letnim jak i zimowym, to te w których Słońce położone jest najwyżej, a więc promieniowanie pada na panele słoneczne pod kątem zbliżonym do 90 stopni.

Dodaj komentarz