Farmy fotowoltaiczne – czy warto zainwestować ?

Panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze i cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Zazwyczaj pojawiają się one w rozmowach dotyczących inwestycji w domy rodzinne, gdzie energia słoneczna będzie wykorzystana do zasilenia domu dla np. 4 osobowej rodziny. Jednak w dzisiejszych czasach wszystko jest ulepszane i poszerzane o coraz ciekawsze metody. Rozszerzeniem i nową opcją dla paneli fotowoltaicznych stają się farmy fotowoltaiczne.

Czym są farmy fotowoltaiczne ?

Farmy fotowoltaiczne są nowym rodzajem inwestycji w Polsce. To instalacje, które posiadają moc od kilkudziesięciu kilowatów nawet  do kilku megawatów. Oferta farm fotowoltaicznych przeznaczona jest dla odbiorców instytucjonalnych. Odbiorcy instytucyjni zazwyczaj planują budowę elektrowni fotowoltaicznej w celu produkcji i dystrybucji  dużej ilości energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej. Farma fotowoltaiczna to instalacja naziemna. Staje się ona bardzo dobrym m sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla danego regionu. Czas wykonania farmy fotowoltaicznej to ok. kilku tygodni. Sami możemy wywnioskować iż jest to ekspresowe tempo w porównaniu do instalacji innych źródeł energii.

 

Stworzenie fary fotowoltaicznej możemy podzielić na kilka etapów.

 1. Wybór lokalizacji

  Znalezienie odpowiedniego miejsca to podstawa, aby farmy fotowoltaiczne były efektywne. Doskonale wiem iż Polska nie jest krajem, w którym nasłonecznienie jest bardzo wysokie. Jednak instalacje fotowoltaiczne są tu efektywne – należy tylko wybrać odpowiednią powierzchnię, na którą nie pada zbyt duży cień . Konieczne jest również znalezienie przestrzeni o odpowiednio dużej powierzchni. Na wybranej przez nas działce powinien zostać przeprowadzony audyt energetyczny. Audyt da nam pewność, że nasze inwestycje przyniosą oczekiwane rezultaty i będziemy wiedzieli w jakim czasie zwrócą się koszty wydane na stworzenie farmy fotowoltaicznej.

 2.  Dokumentacja i projekt koncepcyjny                                                                                                                odpowiednia dokumentacja Jest bardzo ważnym elementem, gdyż bez niej nie jest możliwe przyłączenie do zakładu energetycznego. Do tego etapu musimy przygotować się bardzo dokładnie. Na podstawie przedstawionych danych zostaną wydane specjalne warunki przyłączenia odpowiadające parametrom naszej elektrowni, których późniejsza modyfikacja będzie już niemożliwa.Dokumenty składające się na projekt koncepcyjny to:
  • specyfikacje wszystkich urządzeń ( inwerterów i paneli )
  • wizualizacja położenia farmy fotowoltaicznej
  • pełen opis naszej inwestycji
  • dokładny kosztorys
 3. Warunki przyłączenia

  Aby stworzyć farmę fotowoltaiczną a później sprzedawać wyprodukowaną przez nią energię, nasza instalacja fotowoltaiczna powinna posiadać odpowiednią wielkość, aby mogła zostać ona podłączona do sieci elektroenergetycznej. Informacje o tym czy możliwe jest podłączenie się do sieci uzyskamy poprzez złożenie w zakładzie energetycznym wniosku o wydanie warunków przyłączenia.

  Oprócz samego wniosku, potrzebujemy inne dokumenty, takie jak:

  • tytuł prawny do gruntu
  • warunki zabudowy albo Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego
  • mapa podglądowa
 4. Koncesja                                                                                                                                                            Ostatnim krokiem formalnym jest uzyskanie promesy wydania koncesji. To pewnego rodzaju przyrzeczenie, które   daje nam pewność tego, że koncesja zostanie nam udzielona, a my będziemy mogli bez najmniejszych przeszkód rozpocząć budowę systemu.
 5. Rozpoczęcie budowy

  Po uzyskaniu promesy, braku sprzeciwu ze strony starostwa powiatowego, gminy czy miejscowej ludności możemy rozpocząć prace nad budową naszej farmy fotowoltaicznej. Kolejne kroki to wykonanie fundamentów, a także zamontowanie wszystkich niezbędnych elementów( stoły, panele, inwertery oraz stacje transformatorowa)

Przejście przez te wszystkie etapy spowoduje, że nasza farma fotowoltaiczna będzie gotowa.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy chętnie pomożemy www.fotowoltaiczne.info

Dodaj komentarz