Do czego wykorzystać panele fotowoltaiczne ? 4 najciekawsze pomysły

Panele fotowoltaiczne można wykorzystywać na mnóstwo sposobów i nie kończyć ich użycia tylko na zasilaniu naszych domów. Oto 4 ciekawsze pomysły na zastosowanie systemów fotowoltaicznych.

  1. Hybrydowy samolot zużywający mniej energii. Obecnie Lotnictwo przyczynia się do 2% emisji dwutlenku węgla, który pochodzi od człowieka. Stworzony przez Boeinga przy współpracy z Uniwersytetem w Cambridge hybrydowy samolot emituje go dużo mniej, a co ciekawe samolot ten zużywa o 30% mniej paliwa niż samolot standardowy. Ulepszone baterie litowo-jonowe pozwoliły na wyprodukowanie udoskonalonej wersji, która jest bardziej przyjemna dla środowiska.
  2. Słoneczne kioski. Oto najnowszy pomysł na wykorzystanie energii słonecznej dla mniej rozwiniętych obszarów świata. Jak się okazuje ponad miliard ludzi na świecie nie posiada stałego dostępu do energii z sieci. Niemiecki start-up, (Solarkiosk) planuje pomóc uboższym regionom. Pomoc polega na instalacji  przenośnych kiosków, które będą zasilane energią ze Słońca. Ponadto kioski posiadają ruter z siecią WiFi, mogą podładować ponad 200 telefonów komórkowych dziennie a nawet zasilić mini-lodówkę, która przechowywałaby na przykład niezbędne leki.

  3. Wieżowiec w Jakarcie generujący energię. Wieżowiec o imponujących rozmiarach posiada aż 99 pięter. Jego zadaniem jest produkowanie energii w takiej ilości w jakiej on sam ją zużywa. To pierwsza takiej wielkości budowla na świecie, w której głównym wyznacznikiem  projektu było generowanie energii w sposób odnawialny i ekologiczny. Panele fotowoltaiczne zostały zainstalowane z każdej strony obiektu, a to pozwala na produkcję energii przez cały dzień w każdej z pór roku. Bardzo ciekawą rzeczą jest również to, iż budynek będzie posiadał własną wbudowaną elektrownię, która wykorzystuje energię geotermalną, a ta uzupełni energię słoneczną i wiatrową.
  4. Meksykańskie miasto, które w 100% zasilane jest energią odnawialną. La Paz zamieszkuje ok. 215 tys. mieszkańców, a miasto posiada 39 MW elektrownię słoneczną o nazwie Aura Solar I. Dzięki temu miasto przyczynia się bardzo do ekologicznego dbania i planetę, a jednocześnie zapewnia sobie stały dopływ prądu.

Jak widać wraz z rozwojem techniki panele fotowoltaiczne zaczynają być wykorzystywane do coraz ciekawszego i bardziej nowoczesnego użycia aby lepiej dbać o naszą planetę.

 

Dodaj komentarz