Czym są panele BIPV ?

Podczas poszukiwania informacji na temat paneli fotowoltaicznych, sposobu instalacji czy też ceny modułów fotowoltaicznych bardzo często możemy spotkać się z czymś takim jak panele BIPV. Jednak czym one są ? Czy różnią się od paneli fotowoltaicznych?  Czy panele BIPV są w dużym stopniu powiązane z modułami ? Obecny rynek, na którym znajdują się panele fotowoltaiczne jest zdominowany przez standardowe moduły monokrystaliczne czy też polikrystaliczne. Montowane są one zazwyczaj na dachach lub gruncie . Lecz jak doskonale wiemy technologia idzie do przodu, a to skutkuje zastosowaniem coraz to nowszych rozwiązań.

BIPV są to panele fotowoltaiczne, które mogą być zintegrowane z budynkiem (naszym domem), a więc mogą one zastępować np. okna lub pokrycie dachowe.

Najczęściej spotkać możemy panele BIPV, które jako główny budulec wykorzystują także ogniwa monokrystaliczne oraz polikrystaliczne jak zwykłe panele fotowoltaiczne. Jednak na rynku fotowoltaicznym możemy spotkać również moduły, które zawierają w swojej strukturze tzw. ogniwa cienkowarstwowe np. CIGS czy CdTe. Aby stworzyć panel BIPV przeważnie wykorzystuje się technologię za pomocy której dochodzi do łączenia ze sobą dwóch tafli szkła za pomocą specjalistycznej  folii. Folia to łączy obie tafle szkła jednak posiada  jeszcze jedno zadanie. Izoluje ona ogniwa oraz zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi powodującymi starzenie się materiału.
Kształt czy rozmiar panelu może być dowolnie modyfikowany według potrzeb jego zastosowania.

Sprawność paneli BIPV jest uzależniona od zastosowanego rodzaju ogniw fotowoltaicznych, gdyż to one w głównej mierze determinują sprawność całego modułu PV.

Jak widać panele BIPV to nowsze i ciekawe wykorzystanie paneli fotowoltaicznych, które wykorzystywane są np. jako zastępniki okien. Jednocześnie przynoszą one zyski energetyczne i tak jak moduły fotowoltaiczne stanowią oszczędność dla naszego domu.

Dodaj komentarz