Doskonale wiemy iż inwestycja w instalację fotowoltaiczną nie jest rzeczą tania. Wielu z nas chciałoby posiadać ją u siebie w domu jednak duże koszty nas przerażają. Na szczęście władze wielu państw, a także Unii Europejskiej w trosce o ekologię swojego miejsca zamieszkania starają się wpierać jak najwięcej OZE w ich krajach, dlatego pojawia się coraz więcej dotacji na montaż paneli fotowoltaicznych.
Unia Europejska w roku 2009 wyznaczyła wszystkim krajom członkowskim cel aby zwiększyć udziału produkcji energii z odnawialnych źródeł. W przypadku Polski cel na rok 2020 wynosi 15%. W Polsce dotacją obejmowanych jest coraz więcej województw m.in. Wielkopolskie, Małopolskie, Łódzkie, Opolskie czy też Podkarpackie.
Dotacje na panele fotowoltaiczne w Polsce
Od 1 września 2016 mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski w Biurze Ochrony Środowiska na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. Dotacje finansowane są z budżetu miasta stołecznego Warszawa i wynoszą aż do 40%, jednak maksymalna wartość dotacji nie może przekroczyć 15 000 zł.
Z pożyczki na instalacje modułów fotowoltaicznych korzystać mogli również mieszkańcy województwa Świętokrzyskiego. Dotacje te odbywały się w ramach programu „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez modernizację indywidualnych kotłowni, zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, termomodernizację budynków” a środki pozyskiwane były z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Każdy kto złożył wniosek mógł skorzystać z pożyczki pokrywającej nawet 95% kosztów zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Dofinansowania modułów fotowoltaicznych na Podkarpaciu
WFOŚiGW działający na terenie Rzeszowa uruchamia program “Przyjazny dom” w ramach, którego osoby fizyczne będą mogły pozyskać niskooprocentowaną pożyczkę tj. 2 % w skali roku na 10 lat. Pożyczka obejmuje na instalację PV. Jednak musimy pamiętać o tym iż maksymalny koszt kwalifikowany inwestycji nie może przekroczyć 30 000 zł, finansowanie do 100% kwalifikowanych.